Tilmeld dig en dag med rødderne

Det Jordbrugsvidenskabelige Fakultet har gennem et par år undersøgt de danske rodfrugter. I samarbejde med producenter af rodfrugter, kokke og andre med forstand på og interesse i mad og smag, vil forskerne gerne sende rødderne i køkkenet.

På tirsdag er rodfrugterne på programmet til et seminar i Odense. Der bliver god mulighed for at hente inspiration til tilberedning, få smagsprøver på forskellige sorter og ikke mindst et spændende indblik i de muligheder, rodfrugterne giver for at kombinere sundhed og smag. Blandt oplægsholderne er Trine Hahnemann, så der er god grund til at tage en tur til Odense.

Der er sidste tilmelding til seminaret i dag, og det koster 150 kr. at deltage. Det er fundet til prisen, og du får endda også frokost. Du kan læse mere om projektet Gourmetroots her.

6 tanker om “Tilmeld dig en dag med rødderne”

  1. Hej Anne

    Vi er vist allerede 2-3 bloggere der skal derover. Jeg glæder mig og tror det bliver ret spændende. Skal du med?

    Glad hilsen
    Malou

  2. Hej Malou.
    Jeg får desværre ikke tid til at nå hele arrangementet, men jeg håber, at jeg kan nå ind og høre de sidste indlæg.

    Det ville være hyggeligt at hilse på dig. Hvem er de andre bloggere, der deltager?

    Mange hilsner
    Anne

Der er lukket for kommentarer.